Posted by: Mirri | jaanuar 15, 2009

Piiks-piiks ja raha tuleb

Indreku kommentaari peale mõteldes hakkas mul kahju kõigist nendest hoolsatest säästjatest enne teist maailmasõda. Elada peost – suhu pannes iga kuu kõrvale 4% ja… tulemus?

Mulle meenub vanaproua, kes sai tagasi oma isatalu. Nad olid olnud väga hoolsad tööinimesed ja võla võtmine tundus neile ilmvõimatu. Nende elu märksõnad olla olnud “kasinus” ja “usinus”. Aga ka laialt elanud ja suure pangavõlaga naabertalu omaniku järglased said talu puhtalt tagasi. Ja vanaproua oli väga kuri.

Raha säästavad ilmselt inimesed, kes usuvad , et elu on homme põhimõtteliselt samasugune nagu täna.
Kuid tegelikult on ju elu alati heitlik olnud. Kurbi lugusid hoolsate tööinimeste elu jooksul kogutud rublade haihtumisest teavad ju paljud meist rääkida.

Tõenäoselt tark võlgu elada. Pensionifondid ja muu seesugune võib olla lihtsalt raharöövel. Eks selle suve kurvad lood kinnisvaraturul hävitasid nii mõnegi pensionifondi osakud olematuks. Ja seda kogu maailmas.

Mina olen loomult inimene, kes usub progressi ja helgesse tulevikku, seega loomult säästja (sest usun, et tänane hea on homme alles ja homseks veel paremaks muutunud). Aga mõistus ütleb, et kui aga keegi on nõus mõistlikel tingimustel laenu andma, siis tuleb seda võtta.

Sest elame nüüd ja täna ja mis homme saab on homse asi.

Vanarahvaski ütleb, et parem varblane pihus kui tuvi katusel. 🙂


Responses

 1. See usk, et homne on samasugune kui täna, hämmastab mind kõiksugu investeerimisnõuannetes kõige rohkem. Meeriklased soovitavad ikka: “Oh, osta lihtsalt paar head aktsiat ning oota võimalikult kaua.” Paarsada aastat tagasi polnud neil börsigi – ja pole mingit garantiid, et ka paarisaja aasta pärast on.

 2. Vanarahvas räägib kah, et õletuli ja võlaraha ei pidavat palju sooja andma ja saavat ruttu otsa.

  Omast kogemusest võin öelda, et kui aastas maksad 2000 eurot laenuprotsentide eest ja see lisandub sinu laenule ei ole enam üldse lõbus.

  Vat nii, elu on ilus neile kes oskavad elada 🙂

 3. Aga raha ka laenavad peamiselt inimesed, kes usuvad, et homme on pòhimòtteliselt samasugune kui tàna ja neil on alus selle laenu tagasimaksmiseks. Ja kui kòik ainult laenavad, siis vòib juhtuda see, et me ei pane tàhele, kas keegi yldse ka midagi toodab (ja kas tekib see, millest tagasi maksta) vòi me isegi enam ei oska hinnata, kas tingimused, mil laenu pakutakse, ikka on mòistlikud vòi ei ole.

  Noh ja siis arvatavasti laenavad ka need inimesed, kes arvavad, et homme on pòhimòtteliselt teistsugune kui tàna ning vahest homme ei peagi laenu tagasi maksma 🙂 Mònikord on neil ka òigus, paraku, aga ka see ei ole strateegia, mida ma soovitaksin.

 4. Nojah, näib, et kõige kindlam on ikka lihtsalt kõik ära kulutada. Siis pole petta saanud, juhtub mis juhtub. 🙂

 5. Mul jäi mõtteavaldus poolikuks. Tahtsin ütelda, et tuleb kogu teenistus ära kulutada ja laenu mitte võtta ega anda.

  Aga kõige selle juurde käib ikkagi märk 🙂

 6. Vabandused, et võhivõõrana teise teemaga tülitan ja söandan kutsuda meemile. (Minu blogi praegu viimases postituses).

 7. Vabandan samuti. Ja — naljakas kokkusattumus — saadan samuti meemi (mille ise algatasin). Meemi pealkiri on “Väljavaade” (vt mu samanimelist postitust).

  Tervitades,

  V.A.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Kategooriad

%d bloggers like this: