Posted by: Mirri | jaanuar 13, 2009

Sissetulekud ja väljaminekud

Kuna hakkasin tuustima mööda vanu kokaraamatuid, sattus mulle näppu üks huvitav lugemine: E. Sild “Keedu-ja majapidamis-raamat” Tartu, 1932. (520 lk, hind 3kr ja 50 senti).
Kuna hiljuti oli aktiivseks arutamisobjektiks üle tuhande krooni maksma läinud poeskäik (kahjuks ma ei leidnud seda blogi viitamiseks üles), siis pakun E. Silla raamatu paragrahvi “Kodune arvepidamine” abil pilti tolleaegsest elust. Järgnev näide on Silla soovitus mõistlikuks eluks. Näites on võetud sissetulekuks 60 krooni kuus, mis on Silla andmetel keskmine töölise ja ametniku sissetulek sellel ajal.

Kuu kulud:

1. Korter 12 kr (20%)
2. Küte ja valgustus 3 kr (5%)
3. Toit 24 kr (40%)
4. Riided 9 kr (15%)
5. Teenindus 3 kr (5%)
6. Väikesed väljaminekud 1 kr 20s (2%)
7. Tervishoid 1 kr 80s (3%)
8. Lõbustus ja kirjandus 1 kr 80s (3%)
9. Inventari täiendamine 1 kr 80s (3%)
10. Ülejääk 2 kr 40s (4%)

Nagu näha, seda Silla kokaraamatut sai osta kahe kuu lõbustuse-kirjanduse rahadest.
Lõpetuseks veel natuke Silla juhistest elus toimetulekuks (kirjaviis muutmata).

Et meie elu ja teenistus oleneb tihti ka mitmesugustest ootamatuist juhtumusist, seepärast iga mõtleja inimene püüab kindlustada end ja perekonda võimalike õnnetusjuhtumite vastu. Selleks on näites 4% ülejääki mustade päevade tarvis…..
….
Laenud on kõige hullemad asjad elus. Tark ning mõtleja inimene ei tee iialgi laenu majapidamise tarvis, – olgu siis ärilisiks ettevõtteiks -, vaid parem on alati oma sissetulekuga rahulduda. Võlad mõjuvad halvasti inimeste vahekordadele, sest igaüks vaatab kahtlevalt ning halvakspanevalt ja kahetsusega laenutegijale.

Meenutuseks tuleb pidada jooksvate arvete raamatut, kuhu kõik üles tähendada, mis välja läheb päeva jooksul: olgu korteri eest, toiduks ja kas vai 10-15 snt. omnibusele vai 2 snt. vaesele jne


Responses

  1. See 4% sääste näib mingi fikseeritud arv olevat. Praegu ju ka läheb teise pensionisambasse 4% palgast (2% maksad ise ja 2% riik).

    Ja see, kes hakkas aastast 1932 säästma oma 60 kroonisest sissetulekust, oli aastaks 1940 säästnud tervelt 230 kr ja 40 senti.

  2. […] ja raha tuleb Indreku kommentaari peale mõteldes hakkas mul kahju kõigist nendest hoolsatest säästjatest enne teist […]


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Kategooriad

%d bloggers like this: