Posted by: Mirri | jaanuar 11, 2009

Toidutegu

Ka mina sain innustust Nami-nami foorumiteema vanade kokaraamatute kasutuselevõtust ideest. Kuna olen suhteliselt paksu kultuurikihiga inimene, siis igasugust vana kraami on mul palju. Mitte just potikilde aga raamatuid. Vanim kokaraamat on saksakeelne ja aastast 1895. Selles on 308 allesjäänud lehekülge (puudub algus, seega ei tea autorit ega pealkirja). Retseptid on selles stiilis: võta üks põrsas, kaks liitrit vahukoort ja 20 muna. Selle kokaraamatuga ei saa Nami-nami soovitust, midagi retsepti järgi teha ja foto üles panna, eriti lihtsalt täita. Valisin teise raamatu. E. Sild “Toortoidud” 1934.

Raamatu alguses on teave (kirjaviis muutmata):
“TEADUS kinnitab, et toored taimeriigi-saadused sisaldavad vitamiine ja mineraalaineid palju suuremal määral kui keedetud vai küpsetatud ained. TOORTOIT on inimsoo LOOMULIK TOIT. Seda tõendavad meile paljud katsetused toortoitmise alalt, – kus inimene end lühikese aja järel tunneb tervemana ning värskemana – nii kehaliselt kui ka vaimselt – , kaob haiglane olek, lodevus ja pahatuju.”

Kuna gripilaine on kohale jõudnud, siis sealt ka üks toortoidu retsept:

Kõrvitsa- ja tomativorm (6 inim)
½ kg kõrvitsat, 2 – 4 sl. peenest. pähkleid, 1 – 2 sl. suhkrut, veidi soola, 6 – 8 sl. riivleiba, 1 sidrun vai 1 kl. õuna-, rabarbri-, vai marjamahla, ½ kg. tomateid, ½ – 1 kl. rõõsk- vai hapukoort, 50 g. võid, peenest. peterselli.

Kõrvits puhastada ja riivida. Lisada peenest. pähklid, suhkur, sool, riivleib mis võiga niisutatud, riivitud sidruni kollane koor ja sidrunimahl vai eeltäh. mahlu ja koor. Segada läbi.

Liuale vai klaaskaussi asetada kord pestud ning tahendatud vai rätikuga pühitud ning viiludeks lõigatud tomateid, riputada veidi soola, pääle panna kord kõrvitsasegu. Nii korrata lõpuni. Päälmine kord võib olla tomativiilud. Niisutada päält tomati lõikamisest saadud mahlaga, siis sulavõiga; riputada peenest. peterselliga.
Süüa kohe niisama vai majoneeskastmega (vt. nr. 35).

Mina seda majoneeskastme retsepti täna ei anna. Fotot sellest toortoidust ka veel pole.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Kategooriad

%d bloggers like this: