Posted by: Mirri | jaanuar 3, 2009

Orjad … pärisorjad

Eesti ajaloolased on teinud ära suure töö ja loonud meile võimaluse kodus laua taga istudes arhiivis töötada. Ma mõtlen Saagat, kus on kättesaadavaks tehtud Rahvusarhiivi digiteeritud allikad. Mäletan, et vanasti kurtsid arhivaarid, et suguvõsauurijad on üks hull needus. Tülikad ja rumalad ning arhiivisäilikutele ohtlikud.

Ka mul tekkis soov Saaga abil veidi oma juurtega tegelda. Tulemuseks on mingi selginud pilt oma rahva loost. Sest üks asi on formaalselt teada nimedepanekust, pärisorjusest, talurahva vabastamisest jms. Teine asi on, kui äkki asetuvad konkreetsed isikud mingisse märgistatud ajastusse.
Naistest ja nende pidevast rase olemisest ma juba kirjutasin. Jälgisin nüüd oma esivanemate käekäiku aastatel 1760-1800.

Ega meestelgi midagi head polnud. Maa kuulus ju mõisnikule, taluperemees (PM) oli mingit sorti projektijuht, kelle mõisnik võis suvalt välja vahetada.
Mu esiema Krete oli vana Jüri (PM) noor naine, arvult kolmas. Ei tea, kuidas need abielud sõlmiti aga mõisnik pidi kindlasti seal nõusoleku andma. Kahekümnekolmandaks eluaastaks oli Krete  sünnitanud kaks tütart, kes surid. Samal aastal, kui suri noorem tütar  (kes oli kaks aastat vana), suri ka Jüri. Selle talu uus peremees oli enne naabertalus sulaseks. Ju ta oli tubli tööinimene, sest Jüri täisealised pojad seda rolli ei saanud.
Aga Krete pandi kohe (poole aasta jooksul) mõisa teises servas elavale lesestunud PMile Mangole naiseks. See Mango oli minu esiisa. Mangol oli eelmisest abielust elus neli last ja nad said Kretega kolm last. Viimased lapsed olid kaksikud  ning Krete suri. Üks kaksik jäi elama ja mina olen selle kaksiku viienda põlvkonna lapselaps. Aga vanale Mangole leiti uus perenaine Ann. Ann sünnitas seitse last ja elas 80 aastat vanaks.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Kategooriad

%d bloggers like this: