Posted by: Mirri | detsember 30, 2008

Igatsus PROHVETI järele

Olen nõus Kaplinskiga, kes kirjutab 23. detsembri Päevalehes: ” Mis puutub eestlaste religioossusse, siis paraku näivad eestlased olevat üks Euroopa ebausklikum rahvas. Astro-hiro ja muu sellise surimuri lokkamine hakkab juba häirima, eriti kui sellega käib kaasas võõrdumine teadusest.”
Teatavas mõttes illustreerib seda tõsiasja järgnev võrdlus.
Hiljuti läksid manalateele kaks inimest. Harold Pinter ja Samuel P. Huntington. Kaks kirjutavat inimest. Pinteri surm pani enamuses Briti ja USA suurtes päevalehtedes aja seisma. Teade tema surmast ilmus suure esimese uudisena. Järgnesid arvukad järelhüüded ja analüüsid.
Nobeli kirjandusauhinna võitis Pinter 2005. aastal. Oxfordi inglise keele sõnaraamatus on omadusõnana märgitud ka sõna pinteresque ehk pinterlik.
Huntingtoni surmast oli ametlik nekroloog kolmandal leheküljel, ent ei mingit erilist tähelepanu. Sest tegemist on ikkagi tähelepanu väärivate mõtlejate enneminevikuga, ent Eestis mingi kummalise asjaolu tõttu pinnale jäänud isikuga. Vahest polegi selle asjaolu selgitamisel kõige ebaolulisem see, et oma laadilt on Huntington  SUUR ÕPETAJA, GURU. Me oleme harjunud suurte õpetajatega, olgu selleks siis Marx või Lenin. Mõnele sobib ka Heidegger.

Demokraatlikus mõttemaailmas pole aga gurudel kohta. Siin teevad ilma Pinteri tüüpi mõtlejad. Natuke kurb, et meie ajakirjanduses Pinter märgatavalt vähem tähelepanu sai kui Huntington.


Responses

  1. See, et mingi seltskond Eestis Huntingtoni promob ei ole üllatav. Tegemist on üliparempoolse visionääriga, kelle kõrgaeg oli külma sõja aastatel ja keda praeguseks suurt enam ei tsiteerita.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Kategooriad

%d bloggers like this: