Posted by: Mirri | oktoober 28, 2008

Optimist, lapsepilastaja ja narkokaupmees

Olen oma tuttavatel registris kui optimistlik ja ettevõtlik inimene. Vähemasti nii nad mulle ütlevad kui midagi tüütut ent hädavajalikku tuleb ära teha. Et optimiste ka rumalakesteks peetakse, pole vist mingi uudis. Kuidas see oligi… vist, et optimist on informatsioonita pessimist ja pessimist on informeeritud optimist.

Mul ei ole mingit kuritegevuse statistikat ja seega ma ei tea, kui palju kurje tegusid varem Eestis korda on saadetud. Praegu kipub neid küll nõnda palju olema, et ma juba iseendale oma optimismis lollikesena tundun. Tegelikult on mu pessimism tingitud sellest, et hiljuti elasin üle tõsise ehmatuse. Sain teada, et mu igati sümpaatne tuttav, kelle aktiivset ja asjalikku tegevust kõiksugustes lastega tegelevates komisjonides imetlesin, on arreteeritud. Ja ta on arreteeritud süüdistatuna lastepilastamises. Olin olnud just rõõmus, et ometi leidub üks tark ja haritud noor mees, kes tahab tegutseda nii ebapopulaarses vallas nagu koolipedagoogika.

Teine samasugune äärmiselt eemaletõukav inimene on see narkoärikas Mati Reeben. Edukas mees, kellel oli näiliselt kõik olemas. Õppejõu koht Helsinki Ülikoolis, viljakas teadustöö ja tunnustus. Mis juhtus? Kas juhuslik sattumine narkootikumide ja sealt narkokaupmeeste küüsi? Või labane “ratsa rikkaks”?

Advertisements

Responses

  1. See lugu ka: http://www.epl.ee/artikkel/446455 Aga mulle tundub, et sa eeldad, et inimesed on pòhimòtteliselt head, sòbralikud ja toredad, kui ekstreemsed olud neid just kuritegudele ei aja… See vist ongi optimism ja ma arvan, et tavaoludes on see mòistlik.

    Kuid teisest otsast, enamikes finantskuritegudes syydi olevad inimesed on vàga heades oludes. Vòi kuidas on igasuguste vòimu kuritarvitajatega – nendega, keda on igas riigis? Nende inimestega, kes paari euro kokkuhoidmiseks on valmis matma oma tehase myrgised jààtmed teiste pòllu alla, kus need tekitavad vàhki aastakymnete jooksul… ja nii edasi ja nii edasi.

    Heaolu hoiab àra mòned kuriteod, aga mitte kòiki ja paraku ei saa kurjategijat kuidagi vàlimuse, andekuse, sotsiaalse klassi vòi sòbralikkuse jàrgi eristada teistest…

  2. Jah, see lugu Rahnuga on samal teemal. Veider, et omal erialal andekad ja edukad mehed hakkavad kurjategijateks. Lisaks on nad kõik ka füüsiliselt veetlevad!
    Kas see on mingi liiga kergelt tulnud edust tingitud kõikelubatavuse kompleks? Või hakkab edust lihtsalt villand ja on tarvis teravaid elamusi? Või on süüdi kehvad geenid? Edukale mittesobiv ühiskond? Või on paljudele kasum ja raha ainsad, mis on midagi väärt?


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Kategooriad

%d bloggers like this: