Posted by: Mirri | mai 9, 2008

Inimese alandamine

Kirjutasin hiljuti kuidas meie kortermaja on hädas oma muru kaitsmisega. Ja hädas oleme endiselt. Ikka kõnnitakse üle. Täna hommikul tabas meie äge majavanem kena patsikestega tütarlapse üle muru astumas. Ja siis kõlas kogu meie hoov ägedast sõimust. Laps kuulis uut ja vana, isegi seda, et ta vanemad pole täisväärtuslikud, kuna nad sellise heidiku ilma on tekitanud.

Mul oli kole piinlik aga ma tean, et meie majavanemale pole võimalik aru pähe panna. Ta on muru eest võitlev kompromissitu sõdalane.

Kui õhtul lapsed koolist koju tulid tuli ka meie tuttav tüdruk koos kahe kaaslasega. Tütarlaps hüppas meie murupeenrale kaks jalga koos ja tihedalt trampides läbis umbes kümme meetrit mullast murupeenart. Teised lapsed vaatasid ja naersid aga kõndisid ringi.

Üritasin majavanemale natuke inimese alandamise kahjulikkusest rääkida. Vastuseks sain, et olen eluvõõras tobu ja see seakari, kes meie murul trambib, tuleks lihtsalt maha tappa. Lubas lapsed kinni võtta ja politsei kohale kutsuda. Et kui vanemad saavad trahvi, siis lapsed taltuvad.

Täna on 9. mai. Pronkssõdur pole kunagi varem nii palju lilli saanud.


Responses

 1. Keeruline. Ma ei tea, milline maja see teil on. Kui see on selline Mustamäe-Annelinna tüüpi maja, siis selle muru pärast võibki vist sõdima jääda. Sest need majad on ehitatud ja linnaruum kujundatud hoopis teise loogika järgi — ja hoopis teistsugust ühiskonda silmas pidades. Kahju muidugi, et nii on, aga palju parata sinna ei saa.

  Tartus tean ma ühte maja, Annelinnas, mille eest läheb mööda kõnnitee, kitsas teeke. See on algselt avalikuks kasutuseks mõeldud. Ja seda kogu aeg ka kasutatakse.

  Aga maja tahab ikkagi muruplatsi. Kõnnitee läheb muruplatsist, mida maja enda omaks peab, läbi. Muruplats on tähistatud metallpostikestega, mis on ühendatud traadiga. Traati on nähtavasti korduvalt läbi lõigatud, sest seda on korduvalt lapitud. Postid ja traadipuntrad, postid ja traadipuntrad. Väga kursioosne näeb see kõik välja. Ja väga keerulised inimsuhted ja arusaamad privaatsusest ning ühisomandist, läbisegi puntras nagu see murupiiregi …

  Post-ENSV olud.

 2. Ei ole ju nii keeruline. Lihtsalt sõimata ei ole vaja 🙂 Ma arvan, et need Nirti – või kelle veel? – soovitatud sildikesed ka töötaksid väga hästi.

 3. Jah, lihtne muidugi 🙂 Aga kuidas seda viisakust korraldada ?… Psühhoanalüüsis leidub üks teatud skisoidset tüüpi üleskutse, mida adressaadil on peaaegu võimatu täita, nt: kurat võtaks, ole ometi sõbralik! 🙂

 4. Meil on ümber muru kaugele nähtav puna-valge lint tõmmatud. Otsustasime nüüd teha veel ühe plaatidega kaetud lisaraja. Majavanem oli küll alguses vastu, et see pole projektiga ette nähtud aga maja elanikud arvavad, et see võitlus ümberkaudsete elanikega teeb meile kõigile kahju.

  Meie maja on natuke eliitmaja (projekti järgi nn Tartu maja), selline puhas, remonditud, suurte klaasustega jne. Kõrval on õnnetud räämas majad. Ja alatasa käib naabermajadega sõda ntx nende niitmata muru pärast, mis piirneb meie hooldatud muruga.

  Hiljuti naeris üks mu tuttav, et peaksime vastasmaja lammutama, kuna sellise välimusega maja naabrus viib meie korterite hinda alla. 🙂

 5. Käisin külas. Vene lapsed mängisid palli ja segasid natuke. Keegi keskealine eesti härra ütles neile algul eesti ja siis vene keeles, et palun olge nii kenad ja ärge mängige siin palli, mängige seal, kus on selleks sobiv koht. Kõnetoon oli viisakas ja nii endast kui teistest lugupidav. Lapsed läksid rahulikult teise kohta mängima. Mulle meeldis. Täitsa tore, et mõni inimene ikka oskab normaalselt asju ajada. Või kultuurselt?


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Kategooriad

%d bloggers like this: