Posted by: Mirri | märts 11, 2008

Kas kuri jonn või lollus? Mõlemad!

Olen häiritud sellest sambatantsust. Asi ei ole ainult selles, et see sammas mulle ei meeldi. No nii kole asi ei saa ju meeldida. Aga siin elus olen ma leppinud paljude asjadega, mis mulle ei meeldi. Mind häirib rohkem see, mis meiega toimub, seoses selle sambaga. Ma mõtlen meid kõiki, kes Eestit oma kodumaaks peavad. Me oleme pööranud tülli. Kurb on ju lugeda vihaseid karjeid, kuidas meie kadunud esivanemd seda sammast ihaldaksid. Ebameeldiv on kuulata sõimu ja solvanguid oma rahulikku arvamust avaldajate suhtes (ükskõik kas need on samba poolt või vastu). Või lugeda lausa poliitilisi sildikleepimisi.

Mina ei arva, et meie esivanemad oleksid õnnelikud, kui teaksid, et mingi ristiga klaaspudel maksab 100 miljonit ja seesugune pannakse püsti vaatamata sellele, et asjatundjad plaani heaks ei kiida.

Eestlane oli vanasti asjalik ja praktiline inimene. Ja asjatundmatust on välja naerdud alati. Meenutagem kasvõi Lydia Koidula näitemängu “Säärane mulk, ehk Sada vakka tangusoola” (1872). Iva rahva õpetuseks sees, et iseenese tarkus võib juhtumisi lollus olla.

Ja teine tubli naine Agatha Christie ütles pea sajand hiljem Poirot’ suu läbi, et tark inimene pöördub alati spetsialisti poole.

Miks meie seas on ikka nii palju inimesi, kes ei usu spetsialiste? See ei ilmne ainult sambatantsus , see paistab välja horoskoopide armastuses, loteriide populaarsuses ja posijate uskumises. See paistab välja ka sellest kui kergelt tõuseb tõsine tüli. Sest eri arvamusel olevad inimesed ei soovi rahulikult asjade üle arutada.

No kus meil selle sambaga kiiret on? Arutame asja, kogume raha ja teeme midagi rahvast tõeliselt ühendavat oma riigi sajandaks aastapäevaks. Ja jätame selle pudeli sinnapaika. Mulle on see pudel, sest minu köögikapis on täpselt sellise kujuga Itaaliast toodud balsamiäädika pudel. No kena klaaskork käib ka peale aga see pole ristikujuline. On selline kettakese kujuline. Sinna saaks selle kavandatud risti peale küll maalida.


Responses

  1. Mei on kodus dzinnipudel. Näeb välja täpselt nagu väike vabadussammas. See pudel on helesinisest klaasist.

    Ja veel kasvab mul emal kodus aaloe. Igivana. Vist oma 25 aastat. Ta lehtede llaius on vähemalt 10 cm. Viimastel aastatel on sinna ümber kasvanud tihe pisikeste aaloede võsa. See on väga dekoratiivne kombinatsioon.

    Mul tuli mõte, et kui installeeriks sinna vabadussamba jalamile kõik need pisikesed vabadussamba analoogid. Kõik need pudelid, mille kaudu me oma vabadust teostame. Tuleks vist väga väärt sammas.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Kategooriad

<span>%d</span> bloggers like this: